____________________PROČ KOUKAT NA REALITY SHOW, KDYŽ TOHLE JE REALITA?!_____________________

...veganství...Pomůže to...?

8. listopadu 2006 v 10:54 |  Co si myslíte o...
Zbabělost se ptá: ,,Je to bezpečné?"
Sobectví se ptá: ,,Je to populární?"
Ale svědomí klade otázku: ,,Je to správné?"
A tu přichází chvíle, kdy člověk musí zaujmout stanovisko, které není
ani bezpečné,
ani obvyklé,
ani populární,
ale člověk to musí udělat, protože svědomí mu říká, že je to správné.
(Martin Luther King ml.)

Být vegan

Proč, co a jak

Lidé se zajímají o veganství z mnoha důvodů. Je to například snaha o omezení utrpení, pomoc životnímu prostředí nebo zlepšení zdraví.
Ať už vás veganství zaujalo z jakéhokoliv důvodu, vaše rozhodnutí a váš příklad jsou to nejdůležitější, co můžete udělat, abyste pomohli změnit svět k lepšímu. Nekupováním masa, vajec a mléčných výrobků každý jednotlivec vyjadřuje svůj nesouhlas s krutostí ke zvířatům, zahajuje ekonomický bojkot, podporuje výrobu neživočišných produktů a udržitelnější praktiky v zemědělství. Tato rozhodnutí a poselství, které předávají ostatním, pomáhají dělat společnost lidštější.
Jak řekl Martin Luther King ml., ,,Vždy je pravý čas jednat správně."

Dvě otázky

S tolika důvody proč se stát veganem není překvapující, že existuje mnoho pohledů na to, co vlastně veganství znamená. Krom nekupování výrobků, kvůli kterým jsou zvířata chována a zabíjena, má každý člověk na veganství odlišný názor. Každý jde svou vlastní cestou.
Když už jste se jednou rozhodli postavit se proti velkochovům a průmyslovým jatkám, budete nuceni se vypořádat se skupinou nových otázek. Dvě obzvláště těžké jsou:
Co přesně znamená vegan?
Jak bych se měl(a) chovat k lidem, kteří nejsou vegani?

Nedosažitelná čistota

V momentě, kdy si poprvé uvědomíte realitu dnešního chovu zvířat, byste mohli cítit povinnost se důsledně vyhýbat každému výrobku spojenému s utrpením zvířat. Bohužel, takováto dokonalá čistota ve spotřebě člověka není možná. Všude kolem nás jsou věci nějakým způsobem spojené s vykořisťováním zvířat: organické potraviny (jako hnojivo se používá hnůj), bavlna (živočišné produkty při procesech bělení), kola (živočišný tuk se používá k vulkanizaci pneumatik), knihy (kopyta a kosti ve vazačském lepidle), silnice a budovy (živočišné produkty užívané na ošetřování betonu), voda (testovaná živočišnými produkty, často filtrovaná přes kostní uhlí) atd. Dokonce i mnoho veganských potravin mé na svědomí zabíjení některých zvířat během pěstování a sklizně.

Stanovisko Vegan Outreach: Přístup založený na výsledku

Věříme, že definování veganství jako vyhýbání se určité skupině ,,špatných" složek v jídle není nejlepší způsob, jak dosáhnout nějakých výsledků. Při bližším pohledu, jakákoliv definice veganů založená na bojkotu všech živočišných přísad se nakonec zvrhne do nesmyslností. To je důvodem, proč zdůrazňujeme, že podstatou veganství je pracovat na ukončení krutosti ke zvířatům.
Snaha o konec trápení zvířat je jasná motivace snadno srozumitelná ostatním. Když mluvíme o veganství, připouštíme, že ne vždy existují jasné odpovědi a snažíme se vysvětlit, že nejde o to zvolit ,,dobře" nebo ,,špatně" v každé situaci. Tento praktický na cíl orientovaný přístup ukazuje, že být vegan je aktivní a smysluplný prostředek, kterým zlepšujeme svět.
Přestože všechna stanoviska veganů zahrnují nepodporování velkochovů a jatek, existuje mnoho situací, kdy přístup založený na výsledném efektu může pomoci zvířatům víc než na čistotě přísad založené veganství. Tak například důsledný vyznavač veganství založeného na přísadách by za žádných okolností nepoužil film (který obsahuje želatinu). A přesto kolik zvířat bylo zachráněno od obrovského utrpení díky dojmu, který vyvolaly fotky a filmy dokumentující tolik případů týrání?

Nejen to čemu se vyhýbáme

Někdo by mohl namítat, že vegani by měli vyměnit svoje současné fotoaparáty za digitální. Musíme se ale zeptat, jestli je utrácení peněz na výměnu funkčního předmětu za nový opravdu tou nejlepší cestou k zabránění krutosti ke zvířatům. (Je to to samo jako otázka kožených a vlněných věcí, které jsme koupili než jsme se stali vegany.) Nemohly by ty peníze posloužit lépe, kdyby jich bylo použito jako zdroje na šíření vegetariánství, například na tisk literatury?
Věříme, že být vegan neznamená pouze vyhýbat se seznamu výrobků. Snažíme se maximalizovat dobro, které uskutečňujeme svými rozhodnutími. Jakožto pro vegany je pro nás stejně důležité to, co děláme jako to co neděláme.
Někteří vegani i nevegani snadno nazvou ostatní pokrytci, protože se dotyční nevyhýbají některé skryté přísadě. Ale pokud je naším cílem zmírnit utrpení, není pokrytecké věřit, že vyhýbání se všem skrytým přísadám může být až příliš drahé a náročné na čas a může dělat veganství neuskutečnitelným v očích ostatních. Také bychom si měli uvědomit, že vedlejší živočišné produkty zmizí jakmile masný, vaječný a mléčný průmysl začne zanikat. Utrácet čas a energii zaměřením se na podřadné přísady spíš než na šíření vegetariánství nemusí být to nejlepší využití času.

Chování se k ostatním

Svým rozhodnutím přestat jíst zvířata nevyjadřujete pouze to, že co jste dělali dřív bylo ,,špatné". Mlčky tím říkáte své rodině, přátelům a kolegům, že jejich pokračování v jedení je špatné.
Když se vegani svěří se svými novými názory, některé rodiny a přátelé nejen odporují, ale mohou dokonce reagovat výsměchem či rozhořčením. Přidejte si k tomu, že vegani se přirozeně dívají na ,,masožravce" jako na příčinu utrpení a pak vás nepřekvapí, že někteří vegani mohou začít téměř nenávidět své okolí.
Ve snaze zmírnit a zamezit utrpení ale musíme soucit, který cítíme ke zvířatům nechat zářit skrze bolest a vztek, které v nás vzbuzuje jejich zneužívání. Nevegani musí mít možnost vážit si nás. Pokud nás shledají chladné a odsuzující, těžko v nich veganství vzbudí zájem.
Místo očekávání, že se ostatní okamžitě stanou vegany, měli bychom jim nabídnout své porozumění a dát jim čas, aby se vypořádali se svou specifickou situací. Zuřivé strhávání mostů pouze nadělá člověku nové nepřátele a posiluje stereotyp vykreslující vegany jako izolované nepřátelské mizantropy. Dokud budete respektovat názory a volbu ostatních, váš dobrý příklad spolu s informacemi, které poskytujete bude nakonec to nejlepší pro zvířata.
Přestože některé informace týkající se vegetariánství jsou zastaralé nebo zcestné, existuje spousta kvalitních zdrojů, které vám mohou pomoci při vzdělávání se v těchto věcech. Nemusíme ale být chodící encyklopedie. Nejjednodušší důvody pro veganství bývají nejmocnější: ,,Vím, že nechci trpět a tak nechci způsobovat utrpení ostatním."

Být vegan

Nejdůležitější nástroj, který máme v naší snaze zabránit krutosti ke zvířatům je náš pozitivní, upřímný a rozumný příklad. Podíváme-li se na dlouhodobé změny ve společnosti, přijdeme na to, že každý z nás svým příkladem, jednáním a postojem - celým svým bytím - mění svět. Kdybychom byli schopni zaměřit veškerou svou energii na porozumění a výzkum spíš než na vztek, svět by byl znatelně lepší. Žít čestně a soucitně jako vegan je prohloubení života, je to prostředek k naplnění a radosti. Tyto pozitivní stránky veganství jsou to, co sami musíme přijmout a předávat ostatním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 e_listicka e_listicka | Web | 9. prosince 2006 v 15:13 | Reagovat

Hele, mas to tu krasny.Ja mam jeste co delat, ale k tem veganum!Myslim, ze to neni dobrej způsob, jak dat najevo ze zabijeni zvirst neni dobra vec.Madas(moje nej kamoska) je vegetarian.Ja ji to za zle nemam.Kdyz mysli ze tim nekomu pomuze, ale je ji teprva jedenact!Bracha studuje medycinu a rika ze byt vegetarian v detsvi strasny zlozvyk.Navic, tim, ze to maso nebude jist, tak skodi sama sobe!To maso ktery y si ona nekoupila, si koupi soused od vedle.I kdyby nekoupil, tak se skazi.a to zvire neozije.Jen nebude zdrava.Nastesti je vegetarian, takze neni to vegan.Vegani jsou podle me uplne mimo.Lidem  se zvirata uspusobila.Vzdyt by se ty zvirata pomnozila kdyby nikdo nikoho nejedl!egani jsou proste pro mem mimo!!!Vegetariani taky nejsou si uplne v poho, al priznam se, ze i ja mam nekdy sklony k vegetarianstvi...Nevim no.Tak nekdo mysli ze je to lepsi.Ale je docela smutny, ze nekdo je vegetarian kvuli zviratum, ale nekdo je kvuli mode, ze tamta je in jen proto, ze je vegan.Ja to zkusim taky...pak se toho chytne a proste uz neni cesty zpet.to rozhodnuti je nenavratne pryc a i jsme se s holkama pohadali, jestli veganstvi je na jednotlivym  nazoru cloveka nebo ne.Ja myslim ze je.Jedna holka nutila Madase aby jedl maso aspon jednopu za tyden.Nepritoupila...Je to v poho holka, ale ten vegos me mrzi...Treba v jidelne musi to maso vyhodit.Tomu zvireti to ale zivot nevrati.Nejaky protest proti tyrani zvirat!No mozna to nekdo chysta...Snad...Nedavno jsm eo tom vedli tak dlouhou diskuzi s rodicema.Hey, muzu i od tebe vzit napad a napsat to o konich?Jestli jo, tak mi to napis na web jako komentar!Diky!

2 j.bety j.bety | E-mail | Web | 18. prosince 2006 v 22:46 | Reagovat

Jakolidi maso jíst musí... Když se to zabije šetrně, rychle a zvířata předtím žijou v podmínkách bez stzresu, s dostatkem potravy a v čistotě atd, tak je to vlastně ...heh, jak se tomu říká? Že myš sežere pták, ptáka krokodýl a krokodýla.... hehe, mně to slovo vypadlo.. Koloběh života? Ne, tak to není ... Přírodní rovnováha ?To takynení topřesný .. Koloběh života? Ne, to bylo ve Lvím Královi ... Ehm, no asi si nevzpomenu.. Ještě se jdu zeptat sestry ... Hm, nweví, až si vzpokenu, napíšu.. Zduřte...j.bety

3 jméno jméno | 21. ledna 2007 v 23:05 | Reagovat

j.bety: potravovy reťazec?:D

4 Katina Katina | Web | 26. května 2007 v 23:25 | Reagovat

GO VEGAN.

5 Simba Simba | E-mail | Web | 28. července 2007 v 23:09 | Reagovat

vegam - vegetarián? tak človek musí jesť mäso..môj známi sa dal k vegetariánom a skoro ho to zabilo...mäso musí obsahovať niečo čo nejaká tráva nemá...človek má striedať potraviny...aby malo jeho telo všetko čo potrebuje...a s bylin tiež svaly nerastú...a človek musí jesť aj ryby...obsahujú látky (neviem si spomenúť meno) ktoré nič iné neobsahuje...ryby jeme pre spevnenie kostí...ináč by sme zatlieskali a naše ruky by sa rozlámali...nepodporujem vegatariánstvo.

6 Josh_the_only_GOD Josh_the_only_GOD | E-mail | Web | 1. srpna 2007 v 14:53 | Reagovat

Maso obsahuje amino kyseliny,ktere nejdou nicim nahradit. Vegan = gay

7 Tereza Tereza | E-mail | 12. října 2007 v 15:07 | Reagovat

Takže co k tomu!!! Když zabijou zvíře a dají ho do prodeje tak si ho koupím nebudu přece anorektička kvuli někomu kdo zabiji zvíře.... prase = chová se kvuli masu!! beru není to něco nestb´vurného ale jen když se zvířetem zachází dobře

krava se chová pro mlíko ale taky pro maso že ano? zase to samé jako u prasete

ovce: mlíko,syr,srst ale zase u masa to samé jako u prasete nebo u kravy

KŮŇ: to už zase není to same... kun není zrovna na dením jídelníčku jako třeba prase nebo krava!!! proti tomuhle už budu bojovat protože zdrave zvíře! na kterem mužeš jezdit a nejenom jezdit starat se atd. se nejí! A za těch podmínek! NE!  vegetarian nebudu ale konské maso nikdy!

děkuji

8 LOVE LOVE | 12. října 2007 v 15:10 | Reagovat

I LOVE HORSE

I LOVE ANIMALS

I LOVE ANIMAL  PLANET

9 atka atka | Web | 8. ledna 2008 v 15:47 | Reagovat

já si myslim,že na tom nejsme tak zle.v pravěku možná lovit museli,ale to proto že by bez toho neřežili,ale mi se bez zvířat uživíme. v každý "normální"(opravdu v uvozovkách)rodině se někdo zeptá "co bude k obědu?" a jinej odpoví" řízek"nebo"kuře na smetaně" a cokoli,v čem je maso atd. ale máme to za potřebí?ne!!!

         proč lovíme bažanty,zajíce,vysokou a další zvířata,proč vozej koně za příšerných(příšerných!!!!)podmínek na smrt?proč jíme krávi,prasata,kuřata,husy,kachny,kusokachny,slepice..............

         možná kdyby půlka čech přestala jíst živočišný produkty,tak by se to třeba zastavilo,nebo aspoň zmírnilo,ale copak je tolik lidí s tim názorem?ne! i já se musim přiznat,že bych to nedokázala.bohužel.

10 atka atka | Web | 8. ledna 2008 v 15:47 | Reagovat

já si myslim,že na tom nejsme tak zle.v pravěku možná lovit museli,ale to proto že by bez toho neřežili,ale mi se bez zvířat uživíme. v každý "normální"(opravdu v uvozovkách)rodině se někdo zeptá "co bude k obědu?" a jinej odpoví" řízek"nebo"kuře na smetaně" a cokoli,v čem je maso atd. ale máme to za potřebí?ne!!!

         proč lovíme bažanty,zajíce,vysokou a další zvířata,proč vozej koně za příšerných(příšerných!!!!)podmínek na smrt?proč jíme krávi,prasata,kuřata,husy,kachny,kusokachny,slepice..............

         možná kdyby půlka čech přestala jíst živočišný produkty,tak by se to třeba zastavilo,nebo aspoň zmírnilo,ale copak je tolik lidí s tim názorem?ne! i já se musim přiznat,že bych to nedokázala.bohužel.

11 Kaculix Kaculix | E-mail | Web | 30. ledna 2008 v 16:31 | Reagovat

JÁ su vegetariána,je mi 14............ Jak víme -první byl Australopitecus že? VEG! potom homo habiLis taky VEG!po nich byl homo erectus -o5 VEG! mno a až pak byl homo sapiens neandertalensis a ten byl masožrout a pak my!!!!!    Můj názor je: že lidi nebyli vždycky masožravci .................a zvířatům to pomůže!!! Já chápu potravinovy řetězec,ale to co se děje na jatkách je fakt strašnéééééééééé a proto su VEG už celkem dlouho a nic mi nechybí a nic nepotřebuju naopak se mi to zdá mnohem lepší................. byla sem tlustá....ted sem zhubla............. mela sem boleni bricha krece v zaludku............... ted nemam ...................................byvala sem unavena a znuzena...................... ted je mi mnohem lip!!!!!!!   ....................driv sem mivala pet trojek na vyzo.............. ted mam nanejvys jednu !!!!!!!!!! GO VEG !!!!!!  DOKUD BUDE TENTO BEZCITNY SVET,BUDU KRICET EVERYBODY GO VEG !!!!!!!

12 Kiki Kaulitz Kiki Kaulitz | Web | 23. dubna 2008 v 17:05 | Reagovat

Já jsem veganka, protože pevně stojím za tím, že to pomůže. Na drihou stranu-obejít se třeba bez řízku je těžké... x((

13 Sabina Sabina | 25. dubna 2008 v 20:09 | Reagovat

Já nevím,jestli sem veganka.Jako maso to nejím,ale vejce a mléko jo,takžel nevím.Nevíte někdo?Jiank vy,co tu píšete(Tereza) že se prasata chovaj pro maso.Představ si,že by lidé už od pravěku místoprasat a já nevim čeho lovili psy. Pak by byly jako prasata jak domácí mazlíčci(zní to asi divně ale představ si to) No a my bychom každý den místo prasat jedli psy a ty by si říkala že prase nikdy nesníš. Prpstě chci jenom říci, že prasata mají právo žít a nidko by je n eměl zabíjet.Výrobky,které dávají zvířata jst budu,ale kus roztomilého prasátka?NIKDY!!!!!!

14 Verča Verča | E-mail | Web | 4. května 2008 v 15:07 | Reagovat

Sabino máš pravdu je to skvělej příklad. vždyť prasata cítí stejně jako psy jenom někomu nepřijdou tak roztomilý. je to nacismus, rasismus a diskriminace! Já sem veganka, protože krávy a slepice sice pro mlíko a vejce nezabíjej ale stejně žijou ve stejných( někdy i horších) podmínkách jako ty co je pěstujou pro maso. GO VEGAN!

15 Aboe Aboe | 7. května 2008 v 21:09 | Reagovat

Vážně nechápu jak někdo může být vegan...

16 Monika Monika | E-mail | 14. května 2008 v 10:41 | Reagovat

To Verča: Ahoj, psala si, že krávy pro mléko nezabíjej? Jaktože ne? Taková kráva....Narodí se, vyroste a porodí telátko...telátko jí okamžitě vezmou a buď ho zabijí rovnou nebo ho vykrmí a zabijí později. A chudáka krávu dojí dokavať neporodí další tele a další a další....a tak to jde celý její život, dokud je způsobilá rodit a v podstatě kojit...po šesti letech ji zabijí také, protože už je moc stará a vysílená, ale ta kravička mohla ještě dalších dvanáct let žít. Tak zabíjí pro mléko nebo ne? Hm? A navíc je velice nepřirozené sosat od někoho mléko po skončení doby kojení...Nebo snad pujdeš k nějaký paní a napiješ se od ní mateřského mléka, když zrovna kojí? chodí snad odrostlá kráva za kojící kozou a bere jí mléko? Ne.... Přeji pěkný den :)

17 barus barus | 6. srpna 2008 v 0:54 | Reagovat

proste zvirata jsou chovani na maso at se vam to libi nebo ne je to tak nekdo to tak chtel a ma to tak byt copak nevidite ze ty fotky nejsou normalni myslite si ze se to tak zabiji reknu vam ze ne davaji to tady a by vam veganum a vegetarianum zmatli hlavu tim ze pomuzete neberu vam vas nazor ale

zayslete se a bezte se podivat jak se ty zvirata zabiji doopravdy

18 Aboe Aboe | 10. ledna 2009 v 20:25 | Reagovat

Jestliže lidi budou vegani celý ekonomický trh se zhroutí a slepice se přemnoží protože nikdo nebude jíst jejich vejce.A co budeme dělat s kravským a kozím mlékem?Dokázali byste vůbec na tyto otázky odpovědět?

19 Syksyn Lehdet Syksyn Lehdet | Web | 19. října 2010 v 18:56 | Reagovat

Vidím že to tu nikdo nechápe. Vegetariánská strava dokáže plně nahradit všechny složky, které jsou v mase. Sama jsem už dlouho vegetarián a mám se výborně. jsem zdravá, mám krásné vlasy, krásnou pokožku. Daří se mi báječně. A těm, co říkají že to nikam nevede-kdo nejí maso, ušetří kolem 3000 životů zvířat ročně!!!! A navíc, člověk není masožravec.Je převážně býložravec a maso nám nedělá dobře. jsou v něm rakovinotvorné buňky a podobné a jezením masa se na nás přenáší všechny negativní emoce co měli zvířata před usmrcením. A také za tím je obezita, nedostatek vitamínů apod. Nikomu tu nic nevnucuji, jezte si co chcete, je to vaše svědomí, ale neurážejte vegetariány a vegany, protože jsou to jen lidé, kteří mají srdce na správném místě a chtějí trochu dobra a lásky pro svět. Zaslouží si uznání, ne výsměch. Což většina lidí nikdy nepochopí, protože vždy se jiný = špatný. otevřete oči...prosím

20 sdddssd sdddssd | 24. července 2011 v 21:19 | Reagovat

jjjjjjjjjjjjjjjeeeeeeeeeeeeeeeeeto hhhhhnnnnnnnuuuuuusssssssssnnnnnný chcipomoct podívejte se nanoví stranky http://www.stoptyranikoni.wbs.cz ještěnejsou hotoví

21 Hanka Hanka | E-mail | Web | 21. března 2017 v 12:26 | Reagovat

Tahle věta v článku: "Také bychom si měli uvědomit, že vedlejší živočišné produkty zmizí jakmile masný, vaječný a mléčný průmysl začne zanikat." To chcete opravdu, aby se na pastvinách nepásly žádné krávy, ovce, kozy??? Není to tak, že VŠECHNY KRÁVY, KOZY, OVCE, PRASATA atd. se mají špatně a při dojení mléka ŽÁDNÉ ZVÍŘE NEZABÍJÍM!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama