____________________PROČ KOUKAT NA REALITY SHOW, KDYŽ TOHLE JE REALITA?!_____________________

23. 8. 2003, Černuc (Kladensko): ohz zachraňují z areálu bývalého nádraží 25 slepic před jistou smrtí, zbytku zvířat přivážejí dva metráky obilí, nádoby na vodu a pitnou vodu

17. prosince 2006 v 13:35 | Peťulka |  ___týrání - články
23. 8. 2003, Černuc (Kladensko): ohz zachraňují z areálu bývalého nádraží 25 slepic před jistou smrtí, zbytku zvířat přivážejí dva metráky obilí, nádoby na vodu a pitnou vodu
V minulých týdnech sdělovacími prostředky proběhlo několik reportáží o týrání zvířat vinou zanedbání základní péče: jednalo se například o slepice v Mirovicích (Písek) nebo v Černuci (Kladensko). Podrobné informace lze nalézt na těchto odkazech (01, 02, 03,).
ohz tyto případy, stejně jako postup zodpovědných orgánů podrobně sledovali a při poslední kauze týrání slepic v Černuci jsme se rozhodli ke konkrétní akci: zachránění 25 slepic a zajištění krmiva. Bohužel jsou naše možnosti (finanční i možnosti zachránění většího množství zvířat) limitovány, tudíž tato akce mohla proběhnout jen v menším rozsahu.
23. 8. 2003 se v areálu bývalého nádraží v Černuci nacházelo odhadem 200-300 slepic. Jednalo se o "vynesené" slepice původem z bateriových klecí - tomu odpovídal i jejich vzhled a zdravotní stav: oslabená konstituce, vytrhané peří, otevřené hnisající rány, u některých zvířat stopy po kanibalismu... Přímo uvnitř budovy čekárny se nacházela řada mrtvých těl a zbytků mrtvých těl zvířat, některá z nich již načatá ostatními slepicemi. Vše vinou absence krmiva a dostatku čisté vody (voda v prostorách čekárny se černala špínou, na dně zbytky hnijícího chleba. Jako krmení naprosto zbytečné, protože aby se slepice k rozmáčenému pečivu vůbec mohly dostat, museli by ponořit celou hlavu až na dno nádoby.). Část slepic živořila také ve sklepě stanice, kde byla zvířata z vyčerpání, stresu a hladu poměrně dost agresivní i vůči nám. Nemá cenu se o tomto rozepisovat, fotografie níže vypovídají dost.
Po podrobném zdokumentování stavu zvířat jsme v areálu nádraží rozestavěli napaječky s čerstvou vodou pro slepice a na několika místech vysypali celkem dva metráky pšenice s kukuřičným šrotem. Jak se ukázalo, naše obavy, že tyto slepice původem z bateriových klecí (kde se krmí granulemi) nebudou umět tento typ potravy přijímat, byly zbytečné - během několika minut se všechna hladová zvířata seběhla k čerstvé vodě a krmení.
Po nakrmení a napojení zvířat jsme přistoupili k výběru a záchraně 25 kusů slepic. Zvířata jsme převezli na místo, kde se budou moct zotavit a dožít až do své přirozené smrti.
Jak referoval deník Blesk, byl reportážní tým televize Nova napaden hlídačem pohybujícím se v areálu nádraží. Citujeme: "Šli proti nám s trámem prošpikovaným hřebíky. Chtěli pásku, kterou jsme tu natočili. Kameramana dokonce udeřili do hlavy," potvrdil inicident Blesku Tuna. Reportér byl ve chvíli útoku od kameramana vzdálen a to mu zřejmě zachránilo zdraví. "Museli jsme utéct," řekl. Hlídač Juraj Beňák klidně přiznal, že reportérovi vyhrožoval zbitím. "Řekl jsem mu, ať dá kazetu, nebo dostane přes držku," uvedl. Navíc, když na místo incidentu přijela policie v civilu, poštval na ně hlídač svého psa. O štěstí může hovořit i hlídač, protože kdyby tam byl v době naší návštěvy, vzali by jsme ho trámem asi my.
Tento případ, stejně jako další obdobné, názorně ukazuje totální neschopnost všech zodpovědných orgánů za otázku ochrany zvířat - veterináři nejen že nejsou schopni okamžitě zakročit tak, aby byla okamžitě zvířatům poskytnuta pomoc, ale zvířata nechají i nadále umírat, když v posudcích dny zjišťují, zda se jedná nebo nejedná o týrání zvířat (!). Státní veterinární správa se omezila opět jen na prohlášení, jak zabránit takovým "obchodům" se slepicemi končícími jejich týráním, citujeme mluvčího SVS ČR Josefa Dubna: "Do budoucna proto budeme kontrolovat, jak se nakládá se slepicemi v těchto velkých slepičárnách. Počítáme, že vyvoláme jednání s producenty vajec." Pomoci by podle něj mělo také chystané zpřísnění zákona na ochranu zvířat proti týrání.
ohz na základě vlastních zkušeností mohou pochybovat, že zpřísnění zákona nebo jednání s producenti vajec mohou zabránit podobným případům takového týrání zvířat, nemluvě o případech týrání zvířat přímo ve velkochovech (dobře ( špatně ) chráněných před zvídavými kameramany a novináři) a porušování dosavadních zákonů na ochranu zvířat. Práce státních orgánů je totiž v těchto případech velice pomalá, nedostatečná a s malými, skutečně konkrétními dopady pro zvířata.
ohz také plánují, že budou Českou republiku, konkrétně Státní veterinární správu, Ministerstvo zemědělství a Ústřední komisi pro ochranu zvířat žalovat u soudního dvora za práva zvířat v Ženevě, kde celé Evropě představíme filmový sestřih stavu chovů a zacházení se zvířaty v ČR.
Celá akce záchrany slepic ohz přišla na 9 000 Kč ( pronájem dodávky, krmivo, nádoby na vodu apod. ) - pro zachráněné slepice budeme ještě navíc potřebovat finance na krmivo a případné ošetření. Pomozte nám i nadále dělat naši práci pro zvířata, podpořte práci ohz jakýmkoliv finančním darem na účet 391 001 7024/0400. Děkujeme!
Fotodokumentace stavu zvířat a jejich záchrany,
copyright 2003 ohz: (klikněte na foto pro zobrazení ve vyšším rozlišení)

Areál nádraží v Černuci

Část slepic se pohybovala venku...

Část slepic byla stále uvnitř čekárny nádraží...

Mrtvoly mezi ještě žijícími zvířaty - žádná výjimka

Kosti mrtvol vyklované ostatními slepicemi

Stav slepic: katastrofa

Voda: hnijící se zkaženými zbytky

Krmivo žádné...

Další slepice, která toto týrání nepřežila...
Akce ohz:

Do areálu nádraží jsme rozmístili nádoby s čer-
stvou vodou...

Slepičky jí vzaly zavděk...

Rozdělování krmiva po areálu nádraží

První nesmělé pokusy po dnech hladu...

Čerstvá potrava přilákala slepice poschovávané
v okolních keřích...

Totéž se odehrálo i uvnitř nádražní budovy

Jedna z vybraných 25 slepiček, které jsme
zachránili život...

Další slepička, co dostala šanci
dožít zbytek svého života až do své
přirozené smrti, ne pod rukama řezníka

Slepičky naskládané do přepravek čeká cesta
na nové místo a život, o kterém si milióny ostatních
slepic mohou nechat jenom zdát
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama