____________________PROČ KOUKAT NA REALITY SHOW, KDYŽ TOHLE JE REALITA?!_____________________

Ekofarma U Rasa+fotky

17. prosince 2006 v 13:02 | lidskebestie.blog |  ___týrání - články
Ekofarma U Rasa
13. dubna 2004 jsme mezi maily našli/y žádost spolupracovnice TV NOVA o konzultaci ohledně týrání zvířat na uherskobrodsku. Kontakt jsme zaslali/y, ale již pozdě, reportáž byla natočená a v neděli 18.dubna odvysílaná v hlavní zpravodajské relaci TV NOVA. Veškerou práci i odpočinek jsme odložili/y na neurčito a v pondělí ráno (19.dubna) se vypravili/y do Bílých Karpat, obec Žítková, na ekologickou farmu Zdeňka Koudely, abychom zjistili/y přesněji jaká je situace a jestli můžeme zvířatům nějak pomoci.
V nádherných, lesem porostlých kopcích biosférické rezervace Bílé Karpaty, na samém konci Žítkové, jsme už z cesty, která vedla nad farmou, viděli/y pár býků a krav, vyzáblých a špinavých, venku v ohradě. Další byli/y uvnitř v chlévě, nohy vbořené v hnoji, řetězy nakrátko, někdy až zarostlé do krku, na různých místech různá zranění. Zvířata byla zanedbaná, vychrtlá, věkem neodpovídající obvyklé váze. Celou kauzu otevřel správce konkurzní podstaty, který prostě vylomil vrata a zvířata našel. Zůstává otázkou jak dlouho by na farmě ještě zvířata ekologicky strádala, kdyby nebyl na Zdeňka Koudelu vyhlášen konkurz.
Kromě býků a krav, včetně vysokobřezích, jsme ve chlévě našli/y místnost, kam Koudela (dále jen Ras) zavíral Tarzana, sedmi až osmiletého vlčáka. Tam jej také správce konkurzní podstaty, spolu s dalšími lidmi, nalezl. Jediné, co měl pes k dispozici, byla mršina krávy. K jídlu i k pití. To, že se nejednalo o nezvyklou praxi, dotvrzuje i množství psích výkalů v místnosti.
Oslice, kterou jsme pojmenovali/y Kristýnka, přivázaná na řetězu, stranou od dobytka, s prašivinou, přerostlými paznehty, slabá a jen stěží schopná chůze, určená zřejmě jako další chod pro psy, byla v nepopsatelném stavu.
Ve stáji tři koně. Jak popsat jejich stav? Prostě stejně špatný jako u krav a býků.
Dvě prasata. V dobrém stavu. Pravděpodobně je měl majitel pro vlastní žaludek.
Venku před chlévem a stájí voliéra s holuby. Pět, šest, možná sedm živých. Různě kolem a ve voliéře mrtví holubi v různých stupních rozkladu.
Kolem chléva lebky, kosti a jiné zbytky různých zvířat. Některé již posbírané novými nájemci a naházené na hromadu. Kdoví kolik zahrabaných po okolí. Podle místních zde Ras pořádal zabíjačky. Dobytka, prasat, atd. atd. Málo hygienická místnost, hrnce, háky na vytažení zvířat kvůli porcování, to vše ukazuje, že nejde pouze o folklór.
Veterinární správa v rámci svých kvalitních kontrol klasifikovala stav zvířat jako vyhovující. Naposledy ještě zrovna 13.dubna.
Totéž, lze říci, vzhledem k tomu, že se jednalo o ekologického zemědělce i o KEZu. Tato obecně prospěšná společnost zajišťuje odbornou nezávislou kontrolu a certifikaci v systému ekologického zemědělství. Kromě každoroční celkové kontroly podniku se provádí neohlášené kontroly (kontrola zahrnuje celý podnik tj. pozemky a kultury, stáje a zvířata, stroje, technologická zařízení a technologie, sklady a ostatní provozní prostory, obaly a etiketaci, skladovou a účetní evidenci).
Aby toho nebylo málo, o kus dál hospodařil Ras s ovcemi. Po otevření vrat a vstupu do ovčína nás kromě vaků s vlnou přivítaly háky z kterých ještě visely uřezané ovčí nohy a pod nimi zbytky ovce. Ty, které přežily byly již převezeny do jiného ovčína. Bylo jich 169. Ovce a kozy. Když některá ovce, jehně, koza, kozel nebo kůzle zemřeli/y, Ras jim přivázal provaz k noze, odtáhl je do vedlejší místnosti a nechal být. V den, kdy jsme byli/y v ovčíně my, přijeli/y z asanačního podniku. Páchnoucí hromady mrtvých zvířat, jehně, studené a stulené, jakoby spokojeně spalo, na rozkládající se ovci. Pod senem se našla koza a sedm kůzlat. Jako z pohádky.
V současné době, i v té hrůze (osobní poznámka: Zase brečím. Pokolikáté v tomto roce? Bolavý, bolavý svět.), můžeme být alespoň trochu rádi. ohz se podařilo zachránit Tarzana, už je v novém přechodném domě a po prohlídce veterinářem. Citujeme z veterinární zprávy: Dne 23. 3. 2004 jsem klinicky vyšetřil německého ovčáka stáří 7 - 8 let, který byl týraný na farmě Žídková, majitel p. Koudela. Výživný stav špatný (26 kg), bez známek zevního poranění a infekčního onemocnění, srst nepřelínaná, ztuhlost pánevních končetin, bolestivost kolenních kloubů, abdomen bez nálezu, auskultace bez nálezu. Aplikace 3x tab. na odčervení, minerálně vit. přípravku. Kontrola za 1 týden. Závěr: u psa je zjevné dlouhodobé strádání výživy a péče o zevnějšek psa. Psychicky vůči člověku přátelský, agrese k ostatním zvířatům. Obvyklá váha takového psa by měla být mezi 35 - 40 kg. Tarzan má 26 kg. 23. dubna!
Kromě Tarzana máme i Dana, druhého psa, který hlídal v ovčíně. Lidi, to je mazel! Ten by snad pro trochu lásky šel i světa kraj… Ještě je v Žítkové, ale je o něj postaráno a odvážet ho budeme v úterý (27.4. 2004) nebo ve středu (28.4. 2004). Bohužel jsme je nemohli/y převážet s Tarzanem společně. K lidem je Tarzan hodný, ale k ostatním psům nikoli. Pro Dana se nám nepodařilo zatím sehnat ani přechodný domov.
A také zbylé holuby odvezeme.
A Kristýnku. Kdo by to řek, že tolik něhy vzbudí stará, hluchá, slepá a prašivá oslice. V úterý nebo ve středu se dozvíme výsledky krve a pak už by měla jít na převoz do nového domova. Snad všechno dobře dopadne, ale o tom až potom.
Pro Tarzana, Dana a holuby hledáme nový domov. Veterinární péči zajistíme, léky hradíme.

Máte-li zájem, kontaktujte pro bližší info: michal.kolesar@ohz.cz.

Přivítáme i materiální pomoc.
Klikněte na fotografie pro zobrazení ve vyšším rozlišení, copyright 2004 ohz.cz


Zubožení býčci a krávy

Místnost s mršinou, jedinou potravou psa
Tarzana

Oslice KristýnkaNeošetřované, přerostlé paznehty

Po areálu rozházené četné kosti a zbytky zvířat

Místnost s velkým množstvím uhynulých zvířat

Malé, jakoby spící, jehňátko...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ann Ann | 14. června 2007 v 20:20 | Reagovat

chudinky!!!!!!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama