close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 
____________________PROČ KOUKAT NA REALITY SHOW, KDYŽ TOHLE JE REALITA?!_____________________

Zemědělství - kolik zvířat je zabito?

9. dubna 2007 v 14:06 | Peťulla |  Info, fakta
Zěmědělství - zabíjení
Celosvětově vzrostlo zabíjení hospodářských zvířat na jídlo v roce 2003 na více než 50 MILIARD jedinců, vyjma jakékoli druhy vodních zvířat. Odhady, které sestavila a poskytla Food and Agriculture Organization (FAO) (Organizace pro jídlo a zemědělství) Spojených národů, jsou založeny na zprávách z více než 210 zemí a státních území. Je důležité všímat si toho, že zatímco jsou docela vyčerpávající, tyto odhady mohou být významně zjemněny kvůli některým zemím nebo územím, které o statistice neinformovaly, a kvůli vyloučení některých druhů zabíjení.
S téměř 46 miliardami zabitých zvířat v roce 2003, připadlo na kuřata 93% ze všech druhů hospodářských zvířat zahrnutých v databázi FAO. Hned po kuřatech bylo zabito na maso více kachen než jakéhokoli jiného zvířete; v roce 2003 bylo zabito přibližně 2,3 miliard kachen. Nehledě na ptáky byl v roce 2003 s více než 1,2 miliardami zabitých zvířat nejvyšší počet zabitých prasat, následovaný více než 850 miliony králíků zabitých v minulém roce. Viz níže přehled minimálních odhadů celosvětového zabíjení za rok 2003, podle druhu zvířat.
-- 45 895 milionů (45,9 miliard) kuřat
-- 2 262 milionů (2,3 miliard) kachen
-- 1 244 milionů (1,2 miliard) prasat
-- 857 milionů králíků
-- 691 milionů krocanů
-- 533 milionů hus
-- 515 milionů ovcí
-- 345 milionů koz
-- 292 milionů krav a telat (na hovězí a telecí maso)
-- 65 milionů jiných hlodavců (vyjma králíků)
-- 63 milionů holubů a jiných ptáků
-- 23 milionů buvolů
-- 4 miliony koní
-- 3 miliony oslů a mul
-- 2 miliony velbloudů (a ostatních kamelidů)
Tato čísla ukazují na jisté významné změny ve srovnání se statistikou zabíjení z roku 1998. Během posledních pěti let značně vzrostl počet zabitých ptáků na maso, v čele s 30% nárustem u zabitých kachen a 20% nárustem u zabitých kuřat. Výrazně vzrostl také počet zabitých hus, o 17% během tohoto pětiletého období, zatímco počet zabitých krocanů vzrostl od roku 1998 o relativně pomalé 4%. Období od roku 1998 do roku 2003 také zažilo výrazný celosvětový nárust v počtu zabitých králíků (21%), koz (19%), velbloudů (12%), oslů (10%), ovcí (10%), buvolů (10%) a prasat (9%). Na druhou stranu zažilo stejné pětileté období pokles v počtu hlodavců (o 10%, vyjma králíky) a mul (o 22%) zabitých na maso.
Podle databáze FAO je produkce hospodářských zvířat vysoce koncentrována do hrstky zemí, zejména do Číny a Spojených států. U každého z deseti nejzabíjenějších zvířat se alespoň polovinou celkového počtu zabitých zvířat v roce 2003 podílelo pět zemí s nejvyšší produkcí. Čína zabíjí více kachen, prasat, králíků, hus, jehňat, koz, krav a telat než kterákoli jiná země na světě. Spojené státy zabíjejí více kuřat a krocanů než kterákoli janá země, a jsou jen druhé po Číně, pokud se jedná o zabíjení prasat. Celkově zabila Čína v roce 2003 více než 10,5 miliard zvířat na maso, zatímco Spojené státy zabily více než 9,5 miliard zvířat, v obou případech vyjma vodní zvířata. (Za tyto zajímavé informace vděčíme www.FarmedAnimal.net)
Zdroj: Statistická databáze FAO - zemědělství -
-Výběr novinek ze zemědělství" č. 103 je nyní k dispozici na
Všechny předchozí čísla Výběru novinek ze zemědělství jsou k dispozici na
(Některé z témat zahrnutých v tomto Výběru novinek by mohly spadat pod generální ředitelství jiné komise než pod generální ředitelství zemědělství.) Evropská komise, generální ředitelství zemědělství, útvar informační politiky, B-1049 Brusel. Komentáře a otázky na Agri-newsdigest@cec.eu.int
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Klikni, prosím, že jsi tu byl/a.

.·˙˙·٠•●·CLICK·●•٠·˙˙·.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama